Rejestracja 42 612 13 90 / 42 612 13 91
Zapraszamy Pn. - Pt. 08:00 - 18:00,
Łódź, ul. Niezapominajki 15
 
 • LECZENIE OPERACYJNE ZESPOŁU CIEŚNI KANAŁU NADGARSTKA

  INFORMACJE DOTYCZĄCE OPERACJI

  Zespół cieśni kanału nadgarstka polega na ucisku nerwu pośrodkowego w wąskim kanale kostnym przez przerośnięte więzadło poprzeczne nadgarstka. Przerost ten spowodowany jest przez powtarzające się mikrourazy tej okolicy będące następstwem regularnego przeciążania nadgarstka. Wskutek ucisku nerwu dochodzi do jego uszkodzenia – początkowo prowadzącego do zaburzeń czucia oraz bolesnych parestezji ograniczonych do kciuka oraz palców wskazującego i środkowego, a z czasem do osłabienia siły mięśni unerwionych przez nerw pośrodkowy oraz niekiedy (w przypadkach zaniedbanych) do zaniku mięśni kłębu kciuka. Dodatkowo, charakterystyczną cechą zespołu cieśni kanału nadgarstka jest narastanie objawów w nocy oraz w mechanizmie posturalnym (podczas rozmowy przez telefon, trzymania suszarki do włosów czy kierownicy).



  Rozpoznanie stawiane jest na podstawie charakterystycznych objawów, badania lekarskiego obejmującego m.in. wykonanie określonych testów prowokacyjnych oraz wyniku badania przewodnictwa nerwowego, zwanego elektroneurografią (EneG).



  Leczeniem z wyboru jest uwolnienie nerwu z ucisku poprzez przecięcie przerośniętego pasma więzadłowego na poziomie nadgarstka. Niekiedy podejmowane są próby leczenia zachowawczego – usztywnienia nadgarstka, zwłaszcza w nocy – jednak nie jest to postępowanie pozwalające na wyleczenie pacjenta, a służy raczej „zyskaniu na czasie”. Wyniki leczenia operacyjnego są tym lepsze, im wcześniej rozpoznany zostanie problem; jeśli objawy obejmują parestezje o charakterze napadowym, nie utrwalonym, dolegliwości ustępują niemal bezpośrednio po zabiegu. W przypadku trwałych objawów, w tym osłabienia siły mięśniowej, usprawnianie trwa dłużej, wymaga uzupełniającego leczenia rehabilitacyjnego i nie zawsze wiąże się z powrotem do pełnej sprawności.

   

  RODZAJ ZNIECZULENIA

  Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym w ramach w pełni wyposażonego gabinetu zabiegowego obejmującego m.in. zaplecze reanimacyjne.

   

  PRZYGOTOWANIE DO OPERACJI

  W dniu operacji pacjent nie musi pozostawać na czczo. Nie dalej niż 5 – 7 dni przed operacją każdy chory powinien wykonać podstawowe badania laboratoryjne obejmujące:

  • morfologię krwi obwodowej

  • elektrolity (sód, potas)

  • glukozę

  • mocznik i kreatyninę

  • układ krzepnięcia (APTT, PT, INR)



  W przypadku przyjmowania leków upośledzających krzepliwość krwi (Polocard, Acard, Warfin, Acenokumarol, Plavix, Clopidogrel, …) należy je odstawić na 7-10 dni przed planowaną datą zabiegu. Środki te należy zastąpić jednym z preparatów heparyny drobnocząsteczkowej, którego dawkowanie ustala lekarz prowadzący leczenie przeciwkrzepliwe (najczęściej kardiolog).

  Prosimy o zabranie ze sobą i przyjęcie wszystkich pozostałych leków, jakie muszą Państwo przyjmować z uwagi na choroby towarzyszące.

  Wszelkie szczegóły dotyczące leczenia operacyjnego, w tym informacje o uczuleniu na leki, chorobach towarzyszących itp. zostaną omówione podczas konsultacji neurochirurgicznej, w trakcie której – po przeprowadzeniu wywiadu, dokładnym zbadaniu oraz analizie dokumentacji i badań dodatkowych – pacjent zostanie zakwalifikowany do leczenia operacyjnego.

   

  POSTĘPOWANIE PO OPERACJI

  Po operacji rana zostaje zabezpieczona jałowym opatrunkiem oraz dzianym bandażem. Opatrunek powinien być codziennie zmieniony – rana przemyta wodnym roztworem antyseptycznym (np. Octenisept) lub wodą utlenioną, a następnie osuszona i zaklejona plastrem z jałowym opatrunkiem – przez okres pierwszych 14 dni po operacji. Do czasu usunięcia szwów (7-10 dni po operacji) ręka powinna być uniesiona w temblaku, a pacjent unikać ruchów zgięcia, wyprostu i rotacji nadgarstka przy regularnym poruszaniu palcami (pozwala to zminimalizować obrzęk dłoni po zabiegu). Po 2 tygodniach należy rozpocząć stopniowe usprawnianie operowanej kończyny, polegające na angażowaniu jej w codzienne czynności (podniesienie filiżanki z herbatą, czynności domowe, ubieranie się...). Powrót do pełnej sprawności trwa najczęściej 4-6 tygodni.



 • Zabieg leczenia zespołu cieśni nadgarstka 1550 zł
  Wizyta kontrolna po zabiegu Bezpłatna
  Wizyta kwalifikująca do zabiegu 50 zł

Współpracujemy z firmami: